infoஇsentezbilisim.com

E-Ticaret

E TİCARET NEDİR?

E-Ticaret, E-Ticaret Sitesi, E-Ticaret Sistemleri, Elektronik Ticaret, Online Satış, Online Satış Sistemleri, İnternet Satış SitesiE-ticaret son yıllarda ticaret ile uğraşan herkesin duyduğu, ürün satın alma tercihlerinin de bu yöne kayması ile birlikte oldukça popüler olan bir ticaret yöntemidir. Küçük ölçekli şirketlerden, global markalara kadar pek çok platformun e-ticaret yapmaya başladığı da mutlaka girişimcilerin farkına varması gereken bir gerçek. İnternet üzerinden satış yapmak doğru bir sisteme sahip olunduğu zaman oldukça kârlıdır. Hayal bile edemeyeceğiniz lokasyonlara ulaşırken aynı zamanda işletme maliyetlerini azaltarak satış yapmak yüksek kârlılık ve kazanç getirir.

Elektronik Ticaret; kısaca e-ticaret olarak bilinen ürün ya da hizmet satışının internet üzerinden yapıldığı ve para transferlerinin de yine internet üzerinden tamamlandığı işlemler bütününe elektronik ticaret adı verilmektedir. Mesafe ve zaman engelini ortadan kaldırarak alışveriş yapmayı mümkün kıldığı için tüketici tercihlerinde de yükselişte olan e-ticaret günümüzde ticaretle uğraşan tüm işletmelere hitap edecek konseptlere sahiptir.

E-TİCARET ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

E-ticaret yapabilmek için belirli şartları sağlamak ya da belirli bir iş modeline sahip olmak şart değildir. Hammadde satışından, toptancılığa; perakende satıştan hizmet satışına kadar pek çok farklı alanda e-ticaret modeli kullanılabilir.

B2B E-ticaret

B2B E-ticaret
İş partnerlerine e-ticaret ile satış yapmak mümkündür. Toptan satış yapanlar, bayilere yedek parça temin edenler veya hammadde satışı yapanlar B2B konsepti ile e-ticaret yapabilirler. Bu sipariş, stok ve müşteri takibi için tercih edilebilecek oldukça verimli bir yöntemdir.

b2c e-ticaret
B2C E-ticaret

B2C E-ticaret
Günümüzde en yaygın olan e-ticaret çeşidi B2C konseptidir. Son kullanıcıya ürün ya da hizmet satışı yapan tüm işletmeler bu konsepti tercih edebilirler. Fiziksel bir mağazadan çok daha avantajlı olan B2C e-ticaret konsepti sayesinde dünyanın dört bir yanına satış yapmak mümkün olur.

Sanal Pazar
Pazar Yeri

Pazar Yeri
Pazar yerleri e-ticaret ile doğrudan uğraşmak istemeyen ancak internet üzerinden satış yapmanın önemini anlayan kişiler tarafından tercih edilen satış platformlarıdır. Alıcının yaptığı ödeme havuzda bekletilir ve ürün/hizmet teslimi sorunsuz bir şekilde tamamlandığında alıcının da onayı ile satıcı ödemesini alır.

E-TİCARET SİTESİ NASIL ÇALIŞIR?

E-Ticaret, E-Ticaret Sitesi, E-Ticaret Sistemleri, Elektronik Ticaret, Online Satış, Online Satış Sistemleri, İnternet Satış SitesiE-ticaret yapmak için öncelikle bir web sitesine ihtiyaç vardır. Web sitesinde e-ticaret yapabilmeyi mümkün kılan bir alt yapı olması gerekir. Bu alt yapının temelinde;

  • Ürün veya hizmet listeleme,
  • Ön muhasebe,
  • Stok takibi gibi temel özelliklerin mutlaka bulunması gerekir. Bu 3 temel unsurun yanına e-ticaret yapmayı kolaylaştıracak yüzlerce ek özellik gelebilir. Bu ek özelliklerin tamamen müşterinin ihtiyaçlarına ve beklentilerine göre belirlenmesi gerekir.

Ürün veya hizmetlerin listelenme sürecinde pazar rekabetini de göz önünde bulundurarak SEO çalışmalarını destekleyecek adımlar atılmalıdır. Ürün ve hizmet açıklamaları, kategori açıklamaları ve görseller bu süreçte SEO açısından büyük fayda elde etmeyi sağlar.

E-ticaret sistemlerinde genel olarak basit bir ön muhasebe alt yapısı bulunur. Bu alt yapı ürünlerin maliyetinin takibini yapmanın yanı sıra doğru entegrasyonlarla pazarlama maliyetlerinin de ortaya çıkmasını sağlar. Ön muhasebe işlemlerinin yapıldığı panele fatura, kargo takibi ve müşteri desteği gibi ek özellikler eklenebilir.

Sistem ürün veya hizmetin listelenmesi sonrasında alıcının seçim yapması ve ödemeyi tamamlaması üzerine kuruludur. Ödemenin tamamlanması ile sipariş sistemde belirir. Bu süreçte kargo bilgileri ve müşteri talepleri alınmıştır. Gönderim yapıldıktan sonra fatura kesilir ve süreç tamamlanır.

E TİCARET YAPMANIN AVANTAJLARI

E-TİCARET SİTESİ FİYATLARI

E Ticaret Sistemleri müşteriye özel dizayn edildiği için sabit bir fiyatı yoktur. Fiyatı belirlemek için yapılacak olan e-ticaret sitesinin tasarımsal yapısı, kullanılacak modüller, e-ticaret sitenin kapasitesi, verilecek hizmetin mahiyeti, teslim süresi ve ek hizmetler değerlendirilerek verilmektedir. Teklif formunu doldurarak gerekli bütün bilgileri alabilirsiniz.

“Yapılan E-Ticaret Sistemleri müşteriye özeldir, yıllık kiralama ücreti alınmamaktadır ve istediği sunucuda barındırabilir"

WHATSAPP DESTEK
Whatsapp Destek
Sentez Bilişim: Merhaba!
Sentez Bilişim: Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Powered by