infoஇsentezbilisim.com

Web Tasarım

WEB TASARIM NEDİR?

Web tasarım en basit anlamıyla bir web sayfasının nasıl gözüktüğünü ifade eder. Web tasarım süreçleri sonucunda ortaya çıkan tasarımlarda kullanıcı deneyimi, kurumsal kimlik ve tasarımın amaçları ön planda tutulur. 10 yıl öncesine kadar web tasarımın sadece masaüstü cihazları temel alarak yapıldığını biliyoruz. Günümüzde ise artan mobil cihaz ve internet kullanımı ile birlikte artık web tasarım sürecinde responsive kavramı ile karşılaşıyoruz. Sentez Bilişim olarak web tasarım ihtiyaçlarınızı karşılamaktan fazlasını sunmak için her gün gelişen ve büyüyen ekibimiz ile hizmet veriyor.

Bizim için web tasarım bir web sitesinin nasıl gözüktüğünden çok daha fazlasını ifade ediyor. İnsanların tüketim tercihlerinin dijital dünyaya ayak uydurduğu son yıllarda bir web sitesi sadece güzel bir tasarımdan daha fazlası anlamına gelmektedir. Başarılı bir kullanıcı deneyimi sunmayan tasarımlar her ne kadar kusursuz gözükseler bile ciddi eksiklere sahiptirler. Bu nedenle bir web tasarım projesine birden fazla bakış açısı ile yaklaşmak ve projelendirme sürecinde uzun vadeli ihtiyaçları göz önünde bulundurarak adım atmak gerekir.

web tasarım, kurumsal web tasarım, istanbul web tasarımı, kurumsal web tasarımı, web sitesi tasarımı, sentez bilişim.

web tasarım, kurumsal web tasarım, istanbul web tasarımı, kurumsal web tasarımı, web sitesi tasarımı, sentez bilişim.

WEB TASARIM SÜRECİ

Sentez Bilişim web tasarım firması olarak hizmet vermeye başladığı günden beri, tüm tasarımları özel bir sürece dahil ederek projelendirir. Bu nedenle önceliğimiz her zaman doğru hedefleme ve analizi yapmaktır. Potansiyel hedef kitlenin internette ne aradığının öğrenilmesi ile başlayan tasarım süreci, gerçek kullanıcı deneyimleri ile kontrol edilerek yürütülmelidir. Bunun temel nedeni dijital pazarlamanın en önemli unsurlarından birisi olan SEO ve Adwords planlamalarında web tasarımın büyük öneme sahip olmasıdır.

Bir web sitesine kullanıcı getirmenin pek çok yolu olsa da o web sitesinde insanların zaman geçirmesini, alışveriş yapmasını ya da herhangi bir ihtiyaç noktasında cevaplar için siteye gelmesini sağlamak için iyi bir web tasarıma ihtiyaç vardır.

Başarılı bir web tasarım süreci sonunda;

  • Kullanıcıların güvenilir ve hızlı bir şekilde erişebileceği,
  • Mobil veri açısından yüksek tüketim oranlarına sahip olmayan,
  • Optimize edilmiş,
  • Hem masa üstü hem de mobil cihazlarda ekran boyutlarına tam olarak uyum sağlayan yani bir diğer söylemle responsive,
  • Göz yormayan ve kolay kullanılabilir bir web sitesi ortaya çıkar.

WEB TASARIMININ AVANTAJLARI

Web tasarım firması tarafından oluşturulmuş profesyonel bir çalışmanın pek çok avantajı vardır. Profesyonel bir web sitesine sahip olmak size sadece kurumsal imaj açısından fayda sağlamaz bununla birlikte sektörel rekabet açısından da artı değer kazanmanıza yardımcı olur. 2000’li yılların teknolojinin altın çağını yaşadığı kabul etmek ve bu altın çağın kapanmayacağının farkında olmak artık bir zorunluluk haline geldi. Günümüzde sarı sayfalar ya da telefon rehberleri kullanılmıyor. İnsanların sizi bulmak için kullandıkları çok daha işlevsel ve verimli bir yöntem var. İnternet.

Bu noktada dijital görünürlüğünüzün nasıl oldu tercih edilme noktasında gerçekten büyük önem taşıyor. Pek çok insan web tasarım ajansı ile çalışmak yerine kendi imkanları ya da tanıdıkları ile bir web sitesi sahip olmaya çalışsa da aslında işi, kurumsal duruşu yansıtacak; SEO açısından özelleştirilmiş, kullanıcı deneyimini ön planda tutan ve hedef kitleye hitap eden bir web sitesi sektörel rekabette ciddi bir avantaj elde edilmesini mümkün kılıyor.

İlk İzlenim
Bir mağazanın ya da dükkanın önü kirli olsa, düzensiz olsa ya da içeri girmeniz çok uzun sürse bunların hepsini söz konusu işletme için olumsuz düşünceler hanesine yazabilirsiniz. Web siteleri de dijital dünyadaki mağazalar olarak düşünülebilir ya da müşterileri karşıladığınız ilk adımda yaptıklarınız olarak da hayal edebilirsiniz. İlk izlenim her zaman çok önemlidir. Yeni bir insanla tanıştığınızda bir marka ile karşılaştığınızda da aynı unsurlara dikkat edersiniz. Profesyonel web tasarım dijital dünyada iyi bir ilk izlenim elde etmenize yardımcı olur.
Ağızdan Ağıza Pazarlama
Dikkat çeken, özenilmiş ve kendi içerisinde uyumlu bir web sitesi insanların beğenisini kazanır. Bu beğeni genellikle tavsiye etme noktasında oldukça akılda kalıcıdır. Pek çok firma sosyal medyada var olmanın daha önemli olduğuna son yıllarda bu platformların etkisi nedeniyle ikna olmuş olsa da internet üzerindeki hedef kitlenin farklı tercihleri olabileceği unutulmamalıdır. Etkileyici, güvenilir ve özel hissettiren bir web tasarım ile markanızdan daha fazla söz edilmesini sağlayabilirsiniz. Markanız sosyal medya üzerinden keşfedilseniz bile insanların tercih etme noktasında web sitenizi ziyaret edeceğini ve bu ziyaretin kararda çok büyük bir etki yaratacağını aklınızdan çıkarmamalısınız.
Rekabete Girmek
Profesyonel bir web sitesine sahip olmak sektörünüzde bir adım öne çıkmanızı ve rakiplerinizin sizi izlemesini sağlar. Rekabet elbette sadece profesyonel bir web tasarım ile açılmış siteye sahip olmaktan çok daha fazlasını gerektirir. Güncel bir web sitesi ve aktif bir dijital kimlik günümüzde rekabet için olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır.
SEO
Dijital pazarlamanın en önemli parçalarından birisi SEO yani arama motoru optimizasyonudur. Etkili bir SEO çalışması için öncelikle iyi bir web sitesine sahip olmanız gerekir. Sitelerin özgünlüğü, kullanıcı deneyimi, güvenilirliği ve hızı SEO açısından etkili olan teknik faktörlerden sadece bazılarıdır. Arama motoru için yapılan optimizasyon çalışmalarında web tasarımın optimize edilmiş olması büyük fark yaratacaktır.
Gelir Artışı
Web tasarım doğru kişiler tarafından optimize şekilde yapıldığı zaman doğrudan gelir artışına etki eder. Özellikle e-ticaret ile uğraşan kişiler için iyileştirilmiş kullanıcı deneyimi ve güvenilir bir ilk karşılama satın alma tercihinde etkili olacaktır. Profesyonel çalışmalar sizin kurumsal kimliğinizin profesyonelleşmesine yardımcı olacağı için alanında uzman bir web tasarım firması ile çalışmak orta ve uzun vadede gelirlerinizi arttırır.

İYİ BİR WEB SİTE TASARIMI NASIL OLMALI?

İyi bir web sitede doğru bir şekilde kurgulanması gereken çok fazla unsur vardır. Siteler ziyaret edenlere ilk intiba bırakacağınız yerdir ve pek çok insan web sitesi ziyaretinin ilk birkaç saniyesinde markanız hakkında karar verir. Bu nedenle olması gerekenleri yani insanların görmek istediklerini ilk bakışta vermek önemlidir. Birkaç saniye pek çok insan için yetersiz gelse de aslında doğru bir analiz ile beklentileri görmek mümkün olduğu için iyi bir web sitesine sahip olmak sanıldığı kadar zor değildir. Sadece alanında uzmanlaşmış bir web tasarım firması ile iş birliği yapmanız gerekir.

WEB TASARIM YAPTIRIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

Başarılı bir iş kurmak için uzun yıllar boyunca özverili bir şekilde çalışmak gerekir. Bir işin sağlam temellerinin olması uzun vadede başarı yolunda emin adımlarla ilerlemesine yardımcı olur. Günümüzde mevcut ya da yeni kurulacak bir işletme için dijital varlık göstermek çok önemlidir. Özellikle Y ve Z kuşağına hitap eden işletmeler için dijital varlık olmazsa olmazlar arasında yer alır.

Başarılı bir web tasarımın önceliği insanları çekebilmesidir. Ancak bunun gerçekleşebilmesi için web tasarımda özellikle dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

Genel Tasarım

Her iyi web sitesinin ortak özelliklerini bulmaya çalıştığımız zaman harika bir tasarım dili ve dikkat çekici görsel öğelere sahip olduğunu görürüz. Sayfaların estetik bir şekilde dizayn edilmesi marka bilinirliğini arttırmak için önemlidir. Web tasarımda tutarlı bir yapı kurmak önemlidir. Ana sayfa ve alt sayfalar arasında uyum olması web sitesinin bir bütün olarak ele alındığı zaman başarılı olması açısından önemlidir.

İçerik

İçerik son yıllarda oldukça çok konuşulan bir kavram ancak bu konuda hala daha çeşitli tartışmalar devam ediyor. Pek çok marka güçlü içeriğin doğrudan satışa dönüşmemesinden dolayı bu alana fazla yatırım yapmaktan kaçınıyor. Oysa markanın bir hikayesi olması insanlar için tercih etme noktasında büyük bir ayrıcalık oluşturuyor. Tasarımın kaliteli içerikle desteklenmesi web sitesinden alınacak geri dönüşün artmasına olanak sağlıyor.

Responsive Web Tasarım

Web tasarım konusunda kullanıcı deneyiminin oldukça önemli olduğundan sürekli olarak bahsediyoruz. Son yıllarda kullanıcı deneyimin denildiği zaman ilk akla gelen responsive web tasarım oluyor. Bir web tasarım firması ile görüşürken mutlaka web sitesinin responsive yapılacağından emin olunması gerekir. Hem masaüstü hem de mobil cihazlarda yüksek verimle çalışan web siteleri her zaman daha çok tercih edilir.

Kullanılabilirlik

Bu aslında kullanıcı deneyimimi olarak da adlandırılabilecek bir husustur. Web tasarımda navigasyon önemlidir. Menülerin, bağlantıların ve bilgi mimarisinin etkili bir şekilde kullanılması ile birlikte insanların daha rahat kullanacağı ve bu rahatlık sebebiyle de tercih edeceği bir web sitesine sahip olmak mümkündür.

İnovasyon

Web teknolojileri ve trendleri sürekli olarak değişir. Bu nedenle mevcut web tasarımınız sizin için yeterince iyi olsa da yeni teknolojileri takip edip etmediğinden emin olmanız gerekir. Özellikle arama motorları web sitelerinde dolaşırken teknolojiyi takip eden platformlara daha fazla değer verirler. Yeni teknolojileri takip etmek aynı zamanda hedef kitlenizin ilgisini sürekli olarak üzerinizde tutmak için de önemlidir.

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı

User experience ya da kısaca UX olarak bilinen kullanıcı deneyimi bir ürünün oluşturulmasında oldukça etkilidir. İyi bir web tasarım için UX tasarımın önceliklendirilmesi gerekir. UX tasarımı ile kullanıcı geri bildirimlerinin değer kazandığını ve daha yüksek dönüşüm oranları elde edildiğini görmek mümkündür. Yapılan araştırmalara bakıldığı zaman kullanıcıların %79’unun aradıkları her neyse, bulamadıklarını düşündükleri anda başka bir web sitesine geçtikleri ortaya çıkmıştır. İnsanların bir web sitesinde kalması değerlidir, hemen çıkıp gitmeleri ise sitenin arama motorları gözündeki değerini azaltır. Bu nedenle UX tasarımının web tasarım sürecine dahil edilmesi mutlaka gereklidir.

Marka Bilinci Oluşturma

Markanızı diğerlerinden farklı yapacak unsurları düşündüğünüz zaman aklınıza ilk gelen kalite, müşteri memnuniyeti gibi çok doğal beklentiler olacaktır. Ancak sizi diğerlerinden farklı yapacak olan markanızdır. Markanızı oluşturanlar ise bir slogan, logo, özel bir tersim ya da sembol olabilir. Starbucks üzerinden bir örnek vermek gerekirse dünyanın en büyük zincir kahve şirketinin dünyanın en iyi kahvesini yaptığına dair bir iddiası yok ancak insanları Starbucks’a gitmemeye motive edecek bir durum da söz konusu değil. Üstelik oldukça lezzetli kahveler yapan 3. nesil kahvecilerin arttığı bir dünyada Starbucks’ın yaratmış olduğu marka bilincinin sürdürülebilirliği oldukça yüksek. Marka bilincini oluşturacak tasarım detayları ile hayal ettiğinizden çok daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

RESPONSIVE WEB TASARIM NEDİR?

Responsive Web TasarımResponsive web tasarım bir web sitesinin masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlarda; tablet veya akıllı telefonlarda aynı performans ile gözükmesini mümkün kılar. Bir an o kadar farklı ekran boyutunun hepsine uyum sağlayan bir tasarımın çok mümkün olmadığını düşünebilirsiniz ama responsive web tasarım için yeryüzündeki tüm ekran boyutları için ayrı tasarım yapılmasına gerek yoktur.

Responsive web tasarım aslında ekran boyutlarına uyumluluk sağlayan tasarım yaklaşışımı olarak ifade edilir. Ekran boyutu, yönü, çözünürlüğü ve renk kapasitesi özelinde değişen ve duruma uyum sağlayan tasarımlar responsive olarak tanımlanır.

Web Siteniz Responsive mi?

Bu sorunun cevabını bulmak için ilk yapacağınız işlem sitenize kullandığınız cep telefonundan girmek olmalıdır. Yaygın bir ekran boyutuna sahip olan bir cep telefonu kullanıyorsanız web tarayıcınızın geliştirici ayarlarında yer alan responsive design modunda farklı ekran boyutlarını seçerek sitenizin nasıl gözüktüğünü görebilirsiniz. Buna ek olarak Google tarafından ücretsiz olarak sunulan mobil uyumluluk testini kullanarak da bir sitenin uyumlu olup olmadığını görebilirsiniz.

Ancak mobil uyumluluğun sadece mobil cihazlarda görüntülenebilir olmak olmadığını unutmamak gerek. Sitenin farklı ekran boyutlarında da efektif bir şekilde kullanılabilmesi önemlidir. Normal ekranda sunulan kullanıcı deneyiminin tüm ekran boyutlarında ve çözünürlüklerinde sunulması responsive web tasarımın başarılı bir şekilde uygulandığını kanıtlar.

Responsive Web Tasarım Neden Önemlidir?

Responsive web tasarımı hem web tasarımcılar hem de site sahipleri için önemlidir. Bu tasarım biçimi hayatımıza girmeden önce tasarımcıların farklı arayüzler için ayrı ayrı tasarım yapması gerekiyordu. Bu tür bir iş yükünü kaldıran responsive tasarımlar site sahiplerinin, reklam verenlerin ve pazarlamacıların da işini kolaylaştırıyor.

Her cihaz için tek bir web sitesi olması responsive tasarımın sunduğu en büyük kolaylıktır. Ekran boyutunun ne olduğundan önemsiz bir şekilde düzenlenen web sitelerine harcanan iş gücü azalırken aynı zamanda bu sitelerde yapılacak reklam çalışmaları için de tek bir iş yapılır.

Web Tasarım Firması, Web Tasarım Ajansı

WEB TASARIM FİYATLARI

Web tasarım fiyatı; yapılacak projenin büyüklüğüne, tasarımına, özelliklerine ve en önemlisi de projenin bitirme süresine bakılarak tespit edilmektedir. Yapılacak olan web sitesinin fiyatından ziyade; internet sitesinin işlevselliği ve firmaya katacak değeri daha önemlidir. Uygun fiyata internet sitesi yapan; şahıs veya firmalar bulunmaktadır. Bunlardan alacağınız hizmet fiyatı kadar ucuz olacaktır ve bir takım sıkıntıları da beraberinde getirecektir. Bu sıkıntılar; sitenizin bir süre sonra kapanması, mail trafiğinizin sağlıklı işlememsi, destek alamamak, iletişim kuramamak veya ödediğiniz ücretin karşılığını alamamak gibi bir çok sorunu beraberinde getirecektir. Bu sebepten dolayı ilk olarak doğru firmayla çalışmak çok önemlidir, ikinci önemli husus ta web sitesi fiyatından çok kaliteye önem verilmesidir. Web tasarım projeniz ile ilgili fiyat almak için web sitesi talep formunu doldurmanız yeterli olacaktır.

WHATSAPP DESTEK
Whatsapp Destek
Sentez Bilişim: Merhaba!
Sentez Bilişim: Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Powered by